Czy można wykryć wady konstrukcji bez konieczności stosowania nieinwazyjnych metod? Dzięki nowoczesnej technologii jest to możliwe. Jednym z rodzajów badań nieniszczących konstrukcji są badania penetracyjne.
Badania PT – co dzięki nim wykryjesz?
Najczęściej taki proces zlecamy jest po to, żeby dokładnie zlokalizować ewentualne wady produkcyjne. Fachowcy są w stanie sprawdzić również, czy w elemencie występują rzadzizny oraz problemy w postaci pęknięć zmęczeniowych. Dzięki fachowemu wykonaniu badań penetracyjnych można zlokalizować mankamenty w postaci porów gazowych i wtrąceń. Tę uniwersalną metodę stosuje się do kontroli elementów w branży lotniczej i morskiej oraz w górnictwie i wytwarzaniu energii. Badania PT regularnie przeprowadzane są też w takich gałęziach przemysłu jak chociażby produkcja ropy naftowej, przetwórstwo spożywcze.
Jak wyglądają badania PT?
W procesie wykorzystuje się zasadę kapilarności u włoskowatości. Polecana jest zarówno do kontrolowania stanu elementów metalowych, jak i też niemetalowych. W trakcie badania specjaliści obserwują wnikanie penetranta w mikro przestrzenie w materiale. Ważne jest także zastosowanie zmywacza i wywoływacza. Pierwszy odpowiada za zmycie nadmiarowej ilości penetranta. Wywoływacz z kolei ma właściwości, zapewniające penetrantowi ochronę i może być nanoszony różnorodnymi metodami, takimi jak np.:
- spryskiwanie
- zalewanie
- zanurzanie
Zanim eksperci przystąpią do badania PT, realizują pierwszy etap, który polega na badaniu wizualnym.
Warto uświadomić sobie, że badania PT to tylko jeden z rodzajów badań, które zaliczamy do pokaźnej grupy badań powierzchniowych NDT. By dokładnie przeanalizować konstrukcję, stosuje się także m.in. badania magnetyczno proszkowe, ultradźwiękowe, pomiary grubości, badania prądami wirowymi i wiele innych.