Regiony uprawy kawy w Kostaryce: Poznaj różnorodność terenów i smaków

Kostaryka, choć niewielka pod względem powierzchni, jest prawdziwym skarbem dla miłośników kawy. Ten kraj, położony w sercu Ameryki Środkowej, słynie z produkcji jednych z najwyższej jakości ziaren kawy na świecie. Ale co sprawia, że kawa z Kostaryki jest tak wyjątkowa? Odpowiedź tkwi w różnorodności regionów uprawy i unikalnych cechach każdego z nich.

Central Valley – serce kostarykańskiej kawy

Central Valley to region, który dał początek tradycji uprawy kawy w Kostaryce. Jego żyzne wulkaniczne gleby, umiarkowany klimat i idealne warunki wysokościowe sprawiają, że kawa stąd ma jasny, średnio kwasowy profil smakowy z nutami czekolady i owoców.

Tarrazú – perła wśród regionów kawowych

Tarrazú to prawdziwa perła wśród kostarykańskich regionów kawowych. Położony na wysokościach sięgających nawet 1900 metrów n.p.m., Tarrazú produkuje kawę o intensywnym, pełnym i złożonym smaku. Charakteryzuje się ona głębokimi nutami owocowymi, migdałowymi i karmelowymi.

Guanacaste – smak tropików w filiżance

Region Guanacaste, położony na północnym zachodzie Kostaryki, oferuje kawę o łagodniejszym profilu smakowym. Dzięki cieplejszemu klimatowi i niższym wysokościom, kawa stąd ma słodsze nuty, przypominające brązowy cukier i melasę.

Brunca – dzikie piękno i unikalny smak

Brunca, położony na południowym zachodzie kraju, to region o dzikim pięknie i niezwykle różnorodnej florze i faunie. Kawę stąd cechuje wyjątkowy, ziemisty smak z nutami orzechów i ciemnej czekolady.

Bearded Coffee – odkryj smaki Kostaryki

Jeśli chcesz zanurzyć się w świecie kostarykańskich kaw, Bearded Coffee to miejsce, które musisz odwiedzić. Ta rzemieślnicza palarnia i sklep z kawami oferuje szeroki wybór ziaren pochodzących z różnych regionów Kostaryki. Dzięki pasji i zaangażowaniu zespołu Bearded Coffee, każda filiżanka kawy przeniesie Cię w serce Kostaryki, pozwalając odkryć jej niezwykłe smaki i aromaty.

Podsumowanie

Kostaryka, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, oferuje niesamowitą różnorodność terenów uprawy kawy. Każdy region ma swoją unikalną charakterystykę, która przekłada się na smak i aromat kawy. Dzięki miejscom takim jak Bearded Coffee, możemy odkrywać te smaki bez wychodzenia z domu. Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem kawy, Kostaryka z pewnością Cię zachwyci!

Źródło: https://beardedcoffee.pl