W czym może Ci pomóc radca prawny?

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług radcy prawnego w Wyszkowie lub Nasielsku, ale nie masz pewności co do jego kompetencji? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące tego zawodu i sprawdzamy, w czym dokładnie może pomóc ci taki specjalista.

Radca prawny a prawo karne

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, która zdaje się budzić najwięcej wątpliwości. Panuje przekonanie, że jedynie adwokat może pomóc nam z prawami karnymi. Takie przekonanie ma swoje uzasadnienie, bowiem tradycja obu tych zawodów opierała się na różnicy dotyczącej właśnie tej gałęzi prawa. Jedynie adwokat mógł reprezentować swojego klienta w sprawach karnych. Obecnie jednak ta różnica nie istnieje, a kompetencje obu tych zawodów są identyczne. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby także w kwestiach karnych zdać się na pomoc radcy prawnego.

Radca prawny Nasielsk – co o jego obowiązkach mówią przepisy?

Jasnego opisu kompetencji radcy prawnego warto poszukać bezpośrednio w ustawie z dnia 6 lipca 1983 roku. Zgodnie z nią osoby wykonujące ten zawód zaufania publicznego polega na szeroko pojętym świadczeniu pomocy prawnej, w tym także udzielaniu porad prawnych i konsultacji. Radca prawny z Wyszkowa może także reprezentować swoich klientów przed sądami i urzędami. Jego kompetencje pozwalają mu działać jako:

  • obrońca;
  • pełnomocnik.

Zadania radcy prawnego w praktyce

Po pomoc takiego specjalisty możemy się zgłosić niezależnie od tego, czy potrzebujemy reprezentacji przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjny czy Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Nie ma w tej w kwestii żadnych ograniczeń. Podobnie sprawa przedstawia się, gdy sprawdzimy podmioty, będące odbiorcami usług radcy prawnego. Specjalista może świadczyć taką pomoc na rzecz każdego podmiotu.

Radca prawny oprócz wcześniej wspomnianych kompetencji może proponować usługi w zakresie negocjacji, mediacji, windykacji należności, sporządzania pism procesowych. Wśród klientów takiego eksperta znajdziemy m.in. podmioty potrzebujące wsparcia w postępowaniu rozwodowym, sporządzeniu intercyzy czy w podziale spadku. Profesjonalnych ekspertów, proponujących szeroki zakres usługi znajdziemy m.in. w kancelariaprokopiak.pl.

Leave a Reply