Kołdry terapeutyczne to produkt, o którym słyszało wiele osób. Ale czy rzeczywiście są przydatne w leczeniu schorzeń? W tym artykule skupiamy się na tym, w jaki sposób kołdra obciążeniowa dla dorosłych i dzieci pomaga w ADHD i ADD. Sprawdzamy również ewentualne przeciwwskazania.
Czym jest ADHD i ADD?
ADHD to psychoruchowe zaburzenie, które manifestuje się w niespokojnym zachowaniu. Pojawić się mogą również trudności w skupieniu i koncentracji. Dzieci cierpiące na to schorzenie mogą mieć więc problemy w szkole, bo przyswajanie wiedzy staje się sporym wyzwaniem. ADHD jest odmianą ADD. To drugie określenie, a więc Attention Deficit Disorder, używane jest, gdy mówi się o zaburzeniach koncentracji, w których nie występuje nadpobudliwość ruchowa. W ADHD natomiast może się ona pojawić.
W obu przypadkach niezwykle ważna jest właściwa diagnoza. Tylko specjalista może odpowiednio rozpoznać chorobę, a następnie zaplanować właściwie leczenie. Czasem pomocne mogą okazać się dodatkowe sposoby – wyciszające i zmniejszające napięcie. Do takich rozwiązań możemy zaliczyć m.in. kołdry sensoryczne.
Jak działają opcje terapeutyczne, czyli kołdra obciążeniowa dla dorosłych
Mówiąc o zaletach kołder terapeutycznych, wspomnieć należy m.in. o tym, że są w stanie w naturalny sposób pobudzić reakcje chemiczne organizmu, które odpowiadają za korzystniejsze warunki do snu. Nacisk, jak wywierają, jest na tyle lekki, że osoba czuje się swobodnie, ale na tyle znaczący, że do czynienia mamy z głębokim oddziaływaniem na ciało. Kołdra obciążeniowa polepsza zdolności poznawcze. Ma też pozytywny wpływ na stany lękowe i napięcia.
Dlaczego ciężar kołdry przynosi ulgę?
Właściwie dopasowana kołdra oddziałuje na;
- mięśnie;
- ścięgna;
- stawy.
Produkt służy wspomaganiu czucia głębokiego, co zwiększa kontrolę nad ciałem. To właśnie dlatego osoba podczas nocnego wypoczynku może zaznać pełnego relaksu i wyciszyć się. Dużo łatwiej jest więc rozluźnić się o odzyskać spokój po stresie. W ten sposób możliwe jest zneutralizowanie obciążających bodźców. Na uwagę zasługuje także fakt, że kołdra sensoryczna sprzyja wytwarzaniu serotoniny oraz melatoniny.
Kołdra obciążeniowa terapeutyczna – kiedy warto zachować ostrożność
Właściwie każde rozwiązanie, mające wpływać na nasze zdrowie, powinniśmy skonsultować z lekarzem. Z kołdrą sensoryczną nie jest inaczej. Taka rozmowa ze specjalistą pozwoli wykluczyć ryzyko ewentualnych zagrożeń.
Kołdry terapeutyczne uznawane są za bezpieczne rozwiązania. Wielu osobom przynoszą ulgę i to w bezinwazyjny sposób. Warto jednak upewnić się, czy to rozwiązanie jest rzeczywiście dla nas. Konsultacja z lekarzem będzie dobrą opcją, jeśli cierpimy na takie problemy jak astma i inne zaburzenia układu oddechowego, nadciśnienie, choroby kardiologiczne, zaburzenia krążenia, osteoporoza czy klaustrofobia.
W poszukiwaniu idealnego rozwiązania
Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Osoby, którym zależy na tym, by zwiększyć swoją szansę na odczuwanie poprawy, powinny postawić tylko na sprawdzone i rzetelne propozycje. Takie opcje wyróżniają się precyzyjnym wykonaniem. Zastosowano w nich także sprawdzone materiały, odpowiednie do kontaktu ze skórą. Jednym z niezwykle ważnych parametrów jest także waga produktu.
Aby złagodzić objawy ADHD i ADD, kołdra obciążeniowa musi wywierać optymalny nacisk na ciało. W specjalistycznych miejscach powinniśmy mieć więc możliwość doboru ciężaru okrycia do gabarytów konkretnej osoby. Szeroki wybór i pomoc kompetentnych specjalistów oferuje m.in. Sensoric.