Tomografia komputerowa – kiedy się wykonuje – wskazania do badania

Tomografia komputerowa to badanie diagnostyczne, które warto przeprowadzić w wielu przypadkach. Jakie są to dokładnie sytuacje? Dziś sprawdzamy wskazania do TK.

Tomografia komputerowa na NFZ w Warszawie – kiedy zleca się takie badanie?

Z tego rozwiązania korzysta się m.in. wtedy, gdy pojawia się podejrzenie wad ucha zewnętrznego, również przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Z pomocą takiego urządzenia jak tomograf komputerowy w Warszawie diagnozuje się też różnorodne urazy, także te, które swoim zakresem obejmują głowę. Na badanie lekarz skieruje nas więc w przypadku urazów czaszkowo-mózgowych czy w przypadku zapalenia zatok przynosowych. Tomografia na NFZ polecana jest także do weryfikacji ewentualnych wad rozwojowych u dzieci.

W niektórych przypadkach tomografia na NFZ w Warszawie przeprowadzana jest z udziałem kontrastu. Przykładowo kontrast zalecany jest, gdy występuje podejrzenie zmian nowotworowych. Niektórzy pacjenci i niektóre pacjentki nie mogą przyjąć kontrastu z powodu przeciwwskazań. Z tym muszą się liczyć osoby, cierpiące na:

  • znaczne odwodnienie;
  • niewydolność nerek;
  • ostrą niewydolność krążenia;
  • uczulenie na jod;
  • nadwrażliwość na jodowe środki cieniujące.

Tomografia komputerowa w Warszawie – cena i gdzie wykonać badanie?

Badanie można przeprowadzić w każdej placówce medycznej, która dysponuje profesjonalną aparaturą. Jeśli dotyczy nas tomografia komputerowa na NFZ, proces zostanie zrealizowany za darmo. Cena badania powinna nas zainteresować wtedy, gdy tomografię wykonujemy prywatnie. Podczas poszukiwań właściwej placówki oprócz cennika, powinna zainteresować nas dogodna lokalizacja oraz wysoka jakość wykonywanych badań. Warto też poszukać miejsca, oferującego komfort podczas badania oraz szybkie terminy.

Leave a Reply