Co zrobić w przypadku konieczności leczenia nerwiaków?

Dzięki rozwojowi medycyny coraz więcej pacjentów może liczyć na bezinwazyjne leczenie i szybką możliwość powrotu do codziennych zadań. Czy w ten sposób da się leczyć także nerwiaki?

Czym są nerwiaki?

Nerwiaki to stosunkowo rzadko pojawiające się zmiany. Mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciała. Wyróżniamy nerwiaki zarodkowe, osłonkowe, nerwiakowłókniaki oraz nerwiaki Mortona. Wariant zarodkowy przeważnie pojawia się u dzieci, zlokalizowany jest najczęściej w rdzeniu nadnerczy i ma bardzo wiele różnych objawów. Nerwiaka osłonkowego spotkamy natomiast w rejonie szyi i głowy. Objawia się zaburzonym czuciem w tych rejonach oraz szumami usznymi. Nerwiakowłókniaki pojawiają się z kolei w obrębie skóry. Czasem wykrywa je sam pacjent (rozpoznaje, że pod skórą pojawiły się guzki). Nerwiak Mortona dotyczy natomiast nerwu podeszwowego. Chory skarży się na ból podczas chodzenia. Niekiedy mogą pojawić się także bolesne skurcze.

Jak przebiega leczenie nerwiaka?

W leczeniu nerwiaków można wykorzystać metody mikrochirurgiczne. Polegają na operacyjnym usunięciu nerwiaka. Alternatywą są zdecydowanie mniej inwazyjne metody z zakresu radiochirurgii. W niektórych sytuacjach rozpoczyna się właśnie od leczenia radiochirurgicznego i dopiero gdy taki krok zakończy się niepowodzeniem, przeprowadza się bardziej inwazyjne leczenie mikrochirurgiczne. Warto zaznaczyć, że metoda leczenia powinna być dobrana do konkretnego przypadku.

Leczenie nerwiaków

Leczenie nerwiaków w radiochirurgii

Metody radiochirurgiczne stosuje się m.in. do leczenia nerwiaków:

  • nerwu przedsionkowo-ślimakowego;
  • nerwu trójdzielnego;
  • nerwu twarzowego.

W każdym przypadku proces jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Osoba poddawana leczeniu nie musi martwić się też uszkodzeniem okolicznych tkanek – urządzenie działa z niezwykłą precyzją i skupia swoje działania jedynie na problematycznych zmianach. Tego typu zabiegi przeprowadza m.in. Gabinet Gamma Knife Exira.

 

Źródło: https://gammaknife-exira.pl/

Leave a Reply