Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie każdego. Dzisiejsza stomatologia daje w tym zakresie bardzo duże możliwości, nawet jeśli problemem są ubytki w uzębieniu. Utrata zębów jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale przyczynia się też do odczuwania dyskomfortu podczas jedzenia lub mówienia. Sprawdzonym sposobem wypełnienia ubytków w jamie ustnej są implanty zębowe. Czym są implanty stomatologiczne i kiedy warto się na nie zdecydować?
Czym są implanty zębowe?
Implant zęba ma postać niewielkiej śruby w kształcie stożka, która wszczepiana jest w kość szczęki, zastępując korzeń zęba. Na implancie następnie montowany jest most protetyczny lub pojedyncza korona protetyczna. Materiał, z jakiego wykonane są implanty, jest neutralny dla ludzkiego organizmu. Dlatego też implanty stomatologiczne nie wywołują reakcji alergicznych i są bezpieczne. Zabieg wszczepienia implantu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta.
Rodzaje implantów zębowych
Istnieje kilka rodzajów implantów. Różnią się one przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane. Stomatolog posiadający wiedzę na temat implantów przed zabiegiem powinien dokładnie wyjaśnić różnice pomiędzy dostępnymi rozwiązaniami. Na rynku stomatologicznym najbardziej powszechne są tytanowe oraz cyrkonowe implanty zębów.
Implanty tytanowe
Implanty wykonane z tytanu to najczęściej wybierane implanty zębów. Charakteryzują się one długim czasem użytkowania oraz stosunkowo niską ceną. Są jednak uważane za mniej atrakcyjne estetycznie. Dlatego ten wybór nie dla wszystkich jest oczywisty.
Implanty cyrkonowe
Implanty wykonane z tlenku cyrkonu przypominają natomiast naturalną tkankę zębową. Są bardzo odporne na ścieranie, działanie kwaśnych substancji oraz bardzo dobrze wiążą się z tkanką kostną. Uważane są również za dużo bardziej estetyczne. Są jednak nieco droższym rozwiązaniem niż ich tytanowe odpowiedniki.
Kiedy warto zdecydować się na implanty zębów?
Wszczepienie implantów to dobre rozwiązanie zawsze, kiedy w jamie ustnej wystąpią ubytki. Brak zęba może w konsekwencji doprowadzić do przeciążenia szczęki, przemieszczeń zębów lub zmian w obrębie żuchwy. Implanty zapobiegają również zanikowi kości. Oczywistym powodem, dla którego przede wszystkim warto rozważyć wszczepienie implantów, są względy estetyczne oraz komfort psychiczny. Szczególnie wskazane jest wszczepienie implantów u osób, które chcą nosić protezę ruchomą. Implanty stanowią wówczas mostek na zęby. Do podstawowych wskazań do wszczepienia implantów zalicza się więc:
- brak pojedynczego zęba lub kilku zębów,
- całkowity brak uzębienia,
- braki między zębowe,
- brak zawiązków zębów stałych.
Podejmując decyzję o wszczepieniu implantów zębowych, należy w pierwszej kolejności zadbać o wybór sprawdzonej kliniki. Jedną z takich klinik jest Varsowia Dental. Specjaliści zajmujący się wszczepianiem implantów posiadają duże doświadczenie i wiedzę z zakresu implantologii dentystycznej. Dzięki temu są w stanie dobrać odpowiedni sposób leczenia oraz rodzaj implantów, które jak najlepiej zaspokoją potrzeby pacjenta.