Kim jest psychoterapeuta? W jakich dziedzinach może się specjalizować?

Podczas poszukiwań idealnego terapeuty warto zwrócić uwagę na to, czy dana metoda jest rzeczywiście polecana dla naszego problemu. Czasem specjalista po zapoznaniu się z naszymi trudnościami może polecić konkretny rodzaj spotkań z terapeutą.

terapia u psychoterapeuty

Jakie rodzaje psychoterapii mamy do wyboru?

Psychoterapia może dotyczyć różnych sfer życia, bo w praktyce przecież problemy mogą spotykać nas zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Specjaliści często proponują precyzyjną pomoc, nacelowaną na zaradzenie konkretnym trudnościom. Spotkamy się m.in. z takimi rozwiązaniami, jak:

  • terapia dzieci

Proces terapeutyczny u dzieci wygląda nieco inaczej niż u dorosłych, dlatego, aby sprawnie go przeprowadzić, potrzebne są konkretne kompetencje i doświadczenie. Taka psychoterapia może skupiać się m.in. na problemach z rówieśnikami, problemach wychowawczych, nieśmiałością, trudnościach w nauce. Nierzadko terapeuta dziecięcy może też pomóc rodzicom wybrać odpowiednie sposoby na to, by wspierać pociechę w rozwijaniu pasji i umiejętności (np. dobór zabawek).

  • terapia par, małżeństw;

Taka opcja przeznaczona jest dla osób, które chcą popracować nad swoim kryzysem w związku. Korzystają z niej zarówno ludzie, których związek został sformalizowany, jak też pary niebędące małżeństwem. Psychoterapeuci specjalizujący się w terapii par pomagają w nauce rozmawiania o swoich potrzebach i uczuciach. Takie wizyty mogą pomóc uporać się np. z przebytymi traumami, napięciami związanymi z pracą czy zdradami.

  • terapia uzależnień;

Psychoterapeuta skupia się na objawach, przebiegu i na konsekwencjach uzależnienia. Dysponuje narzędziami, pozwalającymi wzmocnić motywację pacjenta i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

  • terapia grupowa;

Taka forma terapii pozwala na otrzymanie wsparcia od wszystkich osób, biorących udział w spotkaniach. Często sprzyja poprawie komunikacji z innymi. Uczestnictwo w terapii grupowej często przynosi ulgę, wynikającą ze świadomości, że nie jesteśmy osamotnieni w naszych problemach.

  • terapia indywidualna

W terapii indywidualnej udział bierze psychoterapeuta i pacjent/pacjentka. Spotkania odbywają się przeważnie raz w tygodniu, ale w zależności od potrzeb tę częstotliwość można zwiększyć lub zmniejszyć.

Leave a Reply